Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
ACZRW5250B-G
  • Manufacturer: Comchip Technology
  • Product NO: ACZRW5250B-G
  • Package: SOD-123F
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5049
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 20 V 350 mW ±5% Surface Mount SOD-123F
Parameters
Mfr Comchip Technology
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20 V
Tolerance ±5%
Power - Max 350 mW
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123F
Supplier Device Package SOD-123F
Base Product Number ACZRW5250
Zener Diode 20 V 350 mW ±5% Surface Mount SOD-123F