Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AFT09MS031GNR1
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • Product NO: AFT09MS031GNR1
  • Package: TO-270BA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 13.6 V 500 mA 870MHz 17.2dB 31W TO-270-2 GULL
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology LDMOS
Frequency 870MHz
Gain 17.2dB
Voltage - Test 13.6 V
Current Rating (Amps) -
Noise Figure -
Current - Test 500 mA
Power - Output 31W
Voltage - Rated 40 V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-270BA
Supplier Device Package TO-270-2 GULL
Base Product Number AFT09
RF Mosfet 13.6 V 500 mA 870MHz 17.2dB 31W TO-270-2 GULL