Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AFT18S230SR5
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • Product NO: AFT18S230SR5
  • Package: NI-780S-6
  • Stock: 10
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 28 V 1.8 A 1.88GHz 19dB 50W NI-780S-6
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology LDMOS
Frequency 1.88GHz
Gain 19dB
Voltage - Test 28 V
Current Rating (Amps) -
Noise Figure -
Current - Test 1.8 A
Power - Output 50W
Voltage - Rated 65 V