Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AFT20S015GNR1
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • Product NO: AFT20S015GNR1
  • Package: TO-270BA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 777
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 28 V 132 mA 2.17GHz 17.6dB 1.5W TO-270-2 GULL
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology LDMOS
Frequency 2.17GHz
Gain 17.6dB
Voltage - Test 28 V
Current Rating (Amps) -
Noise Figure -
Current - Test 132 mA
Power - Output 1.5W
Voltage - Rated 65 V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-270BA
Supplier Device Package TO-270-2 GULL
Base Product Number AFT20
RF Mosfet 28 V 132 mA 2.17GHz 17.6dB 1.5W TO-270-2 GULL