Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AMT49100KJPTR-A-3
  • Manufacturer: Allegro MicroSystems
  • Product NO: AMT49100KJPTR-A-3
  • Package: 48-LQFP Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9574
  • Bulk purchase price:
  • Description: Multiphase Motor Driver Power MOSFET SPI 48-LQFP-EP (7x7)
Parameters
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Motor Type - Stepper Multiphase
Motor Type - AC, DC Brushless DC (BLDC)
Function Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
Output Configuration Half Bridge (3)
Interface SPI
Technology Power MOSFET
Step Resolution -
Applications Automotive
Current - Output -
Voltage - Supply 10V ~ 80V
Voltage - Load 3.3V
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)