Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AOB11N60L
  • Manufacturer: Alpha & Omega Semiconductor Inc.
  • Product NO: AOB11N60L
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6202
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 11A (Tc) 272W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2Pak)
Parameters
Power Dissipation (Max) 272W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-263 (D2Pak)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number AOB11
Mfr Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 700mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 37 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1990 pF @ 25 V
FET Feature -
N-Channel 600 V 11A (Tc) 272W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2Pak)