FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AOB12N60FDL
  • Manufacturer: Alpha & Omega Semiconductor Inc.
  • Product NO: AOB12N60FDL
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5927
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 12A (Tc) 278W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2Pak)
Parameters
Rds On (Max) @ Id, Vgs 650mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2010 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 278W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Base Product Number AOB12
Mfr Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
N-Channel 600 V 12A (Tc) 278W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2Pak)