FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AOB190A60CL
  • Manufacturer: Alpha & Omega Semiconductor Inc.
  • Product NO: AOB190A60CL
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 20A (Tc) 208W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2Pak)
Parameters
Mfr Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Series aMOS5™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 7.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.6V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 34 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1935 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 208W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Base Product Number AOB190
N-Channel 600 V 20A (Tc) 208W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2Pak)