Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AOD600A70
  • Manufacturer: Alpha & Omega Semiconductor Inc.
  • Product NO: AOD600A70
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 700 V 8.5A (Tc) 104W (Tc) Surface Mount TO-252 (DPAK)
Parameters
Mfr Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Series aMOS5™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 870 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 104W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-252 (DPAK)
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number AOD600
N-Channel 700 V 8.5A (Tc) 104W (Tc) Surface Mount TO-252 (DPAK)