Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AOK2500L
  • Manufacturer: Alpha & Omega Semiconductor Inc.
  • Product NO: AOK2500L
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 263
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 150 V 14A (Ta), 180A (Tc) 3.1W (Ta), 500W (Tc) Through Hole TO-247
Parameters
Mfr Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Series -
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Ta), 180A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.2mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 136 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6460 pF @ 75 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.1W (Ta), 500W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247
Package / Case TO-247-3
Base Product Number AOK2500
N-Channel 150 V 14A (Ta), 180A (Tc) 3.1W (Ta), 500W (Tc) Through Hole TO-247