Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AOK5N100L
  • Manufacturer: Alpha & Omega Semiconductor Inc.
  • Product NO: AOK5N100L
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2039
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1000 V 4A (Tc) 195W (Tc) Through Hole TO-247
Parameters
Mfr Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Series -
Package Tube
Product Status Last Time Buy
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.2Ohm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1150 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 195W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247
Package / Case TO-247-3
Base Product Number AOK5
N-Channel 1000 V 4A (Tc) 195W (Tc) Through Hole TO-247