Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AON6200L
  • Manufacturer: Alpha & Omega Semiconductor Inc.
  • Product NO: AON6200L
  • Package: 8-PowerSMD, Flat Leads
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5985
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 13A (Ta), 24A (Tc) 1.95W (Ta), 35W (Tc) Surface Mount 8-DFN (5x6)
Parameters
Mfr Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Ta), 24A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.8mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1300 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.95W (Ta), 35W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-DFN (5x6)
Package / Case 8-PowerSMD, Flat Leads
Base Product Number AON62
N-Channel 30 V 13A (Ta), 24A (Tc) 1.95W (Ta), 35W (Tc) Surface Mount 8-DFN (5x6)