Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AONS1R6A70
  • Manufacturer: Alpha & Omega Semiconductor Inc.
  • Product NO: AONS1R6A70
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 700 V 1.1A (Ta), 4.6A (Tc) 4.1W (Ta), 78W (Tc) Surface Mount 8-DFN-EP (5x6)
Parameters
Mfr Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Series aMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.1A (Ta), 4.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.6Ohm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 354 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 4.1W (Ta), 78W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-DFN-EP (5x6)
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Product Number AONS1R6
N-Channel 700 V 1.1A (Ta), 4.6A (Tc) 4.1W (Ta), 78W (Tc) Surface Mount 8-DFN-EP (5x6)