Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AOT1100L
  • Manufacturer: Alpha & Omega Semiconductor Inc.
  • Product NO: AOT1100L
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8897
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 8A (Ta), 130A (Tc) 2.1W (Ta), 500W (Tc) Through Hole TO-220
Parameters
Mfr Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A (Ta), 130A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4833 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.1W (Ta), 500W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220
Package / Case TO-220-3
Base Product Number AOT11
N-Channel 100 V 8A (Ta), 130A (Tc) 2.1W (Ta), 500W (Tc) Through Hole TO-220