Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AOW125A60
  • Manufacturer: Alpha & Omega Semiconductor Inc.
  • Product NO: AOW125A60
  • Package: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
  • Stock: 7
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 28A (Tc) 312.5W (Tc) Through Hole TO-262
Parameters
Mfr Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Series aMOS5™
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 28A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 125mOhm @ 14A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 39 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2993 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 312.5W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-262
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Base Product Number AOW125
N-Channel 600 V 28A (Tc) 312.5W (Tc) Through Hole TO-262