Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APL1001J
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: APL1001J
  • Package: SOT-227-4, miniBLOC
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1120
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1000 V 18A (Tc) 520W (Tc) Chassis Mount ISOTOP®
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 2.5mA
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7200 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 520W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package ISOTOP®
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
N-Channel 1000 V 18A (Tc) 520W (Tc) Chassis Mount ISOTOP®