FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT1003RKLLG
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: APT1003RKLLG
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2884
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1000 V 4A (Tc) 139W (Tc) Through Hole TO-220 [K]
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series POWER MOS 7®
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3Ohm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 34 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 694 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 139W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220 [K]
Package / Case TO-220-3
N-Channel 1000 V 4A (Tc) 139W (Tc) Through Hole TO-220 [K]