FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT15F50K
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APT15F50K
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1830
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 15A (Tc) 223W (Tc) Through Hole TO-220 [K]
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 390mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 500µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 55 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2250 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 223W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220 [K]
Package / Case TO-220-3
N-Channel 500 V 15A (Tc) 223W (Tc) Through Hole TO-220 [K]