FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT17N80BC3G
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APT17N80BC3G
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3912
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 800 V 17A (Tc) 208W (Tc) Through Hole TO-247-3
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series CoolMOS™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 290mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 90 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2250 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 208W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247-3
Package / Case TO-247-3
N-Channel 800 V 17A (Tc) 208W (Tc) Through Hole TO-247-3