FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT18M100S
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: APT18M100S
  • Package: TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 147
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1000 V 18A (Tc) 625W (Tc) Surface Mount D3PAK
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series POWER MOS 8™
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 700mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 150 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4845 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 625W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D3PAK
Package / Case TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Base Product Number APT18M100
N-Channel 1000 V 18A (Tc) 625W (Tc) Surface Mount D3PAK