FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT20M11JFLL
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: APT20M11JFLL
  • Package: SOT-227-4, miniBLOC
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5416
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 176A (Tc) Chassis Mount ISOTOP®
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series POWER MOS 7®
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 176A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11mOhm @ 88A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 180 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10320 pF @ 25 V
FET Feature -
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package ISOTOP®
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Base Product Number APT20M11
N-Channel 200 V 176A (Tc) Chassis Mount ISOTOP®