FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT20M19JVR
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APT20M19JVR
  • Package: SOT-227-4, miniBLOC
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3784
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 112A (Tc) 500W (Tc) Chassis Mount ISOTOP®
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series POWER MOS V®
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 112A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 19mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 495 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11640 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 500W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package ISOTOP®
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
N-Channel 200 V 112A (Tc) 500W (Tc) Chassis Mount ISOTOP®