Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT20M22B2VFRG
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APT20M22B2VFRG
  • Package: TO-247-3 Variant
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3065
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 100A (Tc) 520W (Tc) Through Hole T-MAX™ [B2]
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series POWER MOS V®
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 22mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 435 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10200 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 520W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package T-MAX™ [B2]
Package / Case TO-247-3 Variant
N-Channel 200 V 100A (Tc) 520W (Tc) Through Hole T-MAX™ [B2]