FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT30M85BVFRG
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APT30M85BVFRG
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5781
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 300 V 40A (Tc) 300W (Tc) Through Hole TO-247 [B]
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series POWER MOS V®
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 300 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 85mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 195 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4950 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247 [B]
Package / Case TO-247-3
N-Channel 300 V 40A (Tc) 300W (Tc) Through Hole TO-247 [B]