FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT30M85SVFRG
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APT30M85SVFRG
  • Package: TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
  • Stock: 5801
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 300 V 40A (Tc) Surface Mount D3 [S]
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series -
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 300 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) -
Rds On (Max) @ Id, Vgs 85mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 195 nC @ 10 V
Vgs (Max) -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4950 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) -
Operating Temperature -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D3 [S]
Package / Case TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
N-Channel 300 V 40A (Tc) Surface Mount D3 [S]