FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT30N60KC6
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APT30N60KC6
  • Package: TO-220-3
  • Stock: 2922
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 30A (Tc) 219W (Tc) Through Hole TO-220 [K]
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series CoolMOS™
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 125mOhm @ 14.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 960µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 88 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2267 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 219W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220 [K]
Package / Case TO-220-3
N-Channel 600 V 30A (Tc) 219W (Tc) Through Hole TO-220 [K]