FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT31N60BCSG
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APT31N60BCSG
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9551
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 31A (Tc) 255W (Tc) Through Hole TO-247-3
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series CoolMOS™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 31A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 100mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 1.2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 85 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3055 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 255W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247-3
Package / Case TO-247-3
N-Channel 600 V 31A (Tc) 255W (Tc) Through Hole TO-247-3