FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT31N80JC3
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APT31N80JC3
  • Package: SOT-227-4, miniBLOC
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7600
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 800 V 31A (Tc) 833W (Tc) Chassis Mount ISOTOP®
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series CoolMOS™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 31A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 145mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 355 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4510 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 833W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package ISOTOP®
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
N-Channel 800 V 31A (Tc) 833W (Tc) Chassis Mount ISOTOP®