FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT33N90JCCU3
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APT33N90JCCU3
  • Package: SOT-227-4, miniBLOC
  • Stock: 1126
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 900 V 33A (Tc) 290W (Tc) Chassis Mount SOT-227
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series CoolMOS™
Package Bulk
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 900 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 33A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 120mOhm @ 26A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 3mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 270 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6800 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 290W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package SOT-227
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
N-Channel 900 V 33A (Tc) 290W (Tc) Chassis Mount SOT-227