FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT36N90BC3G
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APT36N90BC3G
  • Package: TO-247-3
  • Stock: 7104
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 900 V 36A (Tc) 390W (Tc) Through Hole TO-247 [B]
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series CoolMOS™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 900 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 36A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 120mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 2.9mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 252 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7463 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 390W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247 [B]
Package / Case TO-247-3
N-Channel 900 V 36A (Tc) 390W (Tc) Through Hole TO-247 [B]