FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT40DQ60BG
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: APT40DQ60BG
  • Package: TO-247-2
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode 600 V 40A Through Hole TO-247 [B]
Parameters
Current - Average Rectified (Io) 40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.4 V @ 40 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-2
Supplier Device Package TO-247 [B]
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Base Product Number APT40DQ60
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Tube
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Diode 600 V 40A Through Hole TO-247 [B]