FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT40M70LVFRG
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APT40M70LVFRG
  • Package: TO-264-3, TO-264AA
  • Stock: 8398
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 400 V 57A (Tc) 520W (Tc) Through Hole TO-264 [L]
Parameters
Power Dissipation (Max) 520W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-264 [L]
Package / Case TO-264-3, TO-264AA
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 400 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 57A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 70mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 495 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8890 pF @ 25 V
FET Feature -
N-Channel 400 V 57A (Tc) 520W (Tc) Through Hole TO-264 [L]