Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT5010JFLL
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: APT5010JFLL
  • Package: SOT-227-4, miniBLOC
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4931
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 41A (Tc) Chassis Mount ISOTOP®
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series POWER MOS 7®
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 41A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 100mOhm @ 20.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 95 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4360 pF @ 25 V
FET Feature -
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package ISOTOP®
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
N-Channel 500 V 41A (Tc) Chassis Mount ISOTOP®