FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT5010JVRU2
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: APT5010JVRU2
  • Package: SOT-227-4, miniBLOC
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2234
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 44A (Tc) 450W (Tc) Chassis Mount SOT-227
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 44A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 100mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 312 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7410 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 450W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package SOT-227
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Base Product Number APT5010
N-Channel 500 V 44A (Tc) 450W (Tc) Chassis Mount SOT-227