FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT5015BVFRG
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: APT5015BVFRG
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4695
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 32A (Tc) Through Hole TO-247 [B]
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series POWER MOS V®
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 32A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 150mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 300 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5280 pF @ 25 V
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247 [B]
Package / Case TO-247-3
Base Product Number APT5015
N-Channel 500 V 32A (Tc) Through Hole TO-247 [B]