Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT5018BLLG
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: APT5018BLLG
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4273
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 27A (Tc) 300W (Tc) Through Hole TO-247 [B]
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series POWER MOS 7®
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 27A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 180mOhm @ 13.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 58 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2596 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247 [B]
Package / Case TO-247-3
N-Channel 500 V 27A (Tc) 300W (Tc) Through Hole TO-247 [B]