FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT50M75LLLG
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: APT50M75LLLG
  • Package: TO-264-3, TO-264AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6605
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 57A (Tc) Through Hole TO-264 [L]
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series POWER MOS 7®
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 57A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 75mOhm @ 28.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 125 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5590 pF @ 25 V
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-264 [L]
Package / Case TO-264-3, TO-264AA
Base Product Number APT50M75
N-Channel 500 V 57A (Tc) Through Hole TO-264 [L]