FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT50M80B2VRG
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APT50M80B2VRG
  • Package: TO-247-3 Variant
  • Stock: 7563
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 58A (Tc) Through Hole T-MAX™ [B2]
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series POWER MOS V®
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 58A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 80mOhm @ 29A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 423 nC @ 10 V
Vgs (Max) -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8797 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) -
Operating Temperature -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package T-MAX™ [B2]
Package / Case TO-247-3 Variant
N-Channel 500 V 58A (Tc) Through Hole T-MAX™ [B2]