FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT5518BFLLG
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APT5518BFLLG
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9877
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 550 V 31A (Tc) 403W (Tc) Through Hole TO-247-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 550 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 31A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 180mOhm @ 15.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 67 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3286 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 403W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247-3
Package / Case TO-247-3
N-Channel 550 V 31A (Tc) 403W (Tc) Through Hole TO-247-3