FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT55M50JFLL
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APT55M50JFLL
  • Package: SOT-227-4, miniBLOC
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5682
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 550 V 77A (Tc) 694W (Tc) Chassis Mount ISOTOP®
Parameters
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package ISOTOP®
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 550 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 77A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 50mOhm @ 38.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 265 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 12400 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 694W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
N-Channel 550 V 77A (Tc) 694W (Tc) Chassis Mount ISOTOP®