Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT6017B2LLG
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APT6017B2LLG
  • Package: TO-247-3 Variant
  • Stock: 3712
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 35A (Tc) 500W (Tc) Through Hole T-MAX™ [B2]
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series POWER MOS 7®
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 170mOhm @ 17.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4500 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 500W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package T-MAX™ [B2]
Package / Case TO-247-3 Variant
N-Channel 600 V 35A (Tc) 500W (Tc) Through Hole T-MAX™ [B2]