FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT60M80JVR
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APT60M80JVR
  • Package: SOT-227-4, miniBLOC
  • Stock: 4676
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 55A (Tc) 568W (Tc) Chassis Mount ISOTOP®
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series POWER MOS V®
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 55A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 80mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 870 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14500 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 568W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package ISOTOP®
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
N-Channel 600 V 55A (Tc) 568W (Tc) Chassis Mount ISOTOP®