FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT60S20SG/TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: APT60S20SG/TR
  • Package: TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4930
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode 200 V 75A Surface Mount D3Pak
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) 75A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 60 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 55 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Supplier Device Package D3Pak
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Base Product Number APT60S20
Diode 200 V 75A Surface Mount D3Pak