FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT75DL120HJ
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: APT75DL120HJ
  • Package: SOT-227-4, miniBLOC
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6910
  • Bulk purchase price:
  • Description: Bridge Rectifier Single Phase Standard 1.2 kV Chassis Mount SOT-227
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Diode Type Single Phase
Technology Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 1.2 kV
Current - Average Rectified (Io) 75 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.1 V @ 75 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 250 µA @ 1200 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device Package SOT-227
Base Product Number APT75DL120
Bridge Rectifier Single Phase Standard 1.2 kV Chassis Mount SOT-227