FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT77N60JC3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: APT77N60JC3
  • Package: SOT-227-4, miniBLOC
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 452
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 77A (Tc) 568W (Tc) Chassis Mount ISOTOP®
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 77A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 35mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 5.4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 640 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13600 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 568W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package ISOTOP®
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Base Product Number APT77N60
N-Channel 600 V 77A (Tc) 568W (Tc) Chassis Mount ISOTOP®