FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT77N60SC6/TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: APT77N60SC6/TR
  • Package: TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 370
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 77A (Tc) 481W (Tc) Surface Mount D3PAK
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series CoolMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 77A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 41mOhm @ 44.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 2.96mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 260 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13600 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 481W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D3PAK
Package / Case TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Base Product Number APT77N60
N-Channel 600 V 77A (Tc) 481W (Tc) Surface Mount D3PAK