FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT8015JVFR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: APT8015JVFR
  • Package: SOT-227-4, miniBLOC
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7997
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 800 V 44A (Tc) Chassis Mount ISOTOP®
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series POWER MOS V®
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 44A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 150mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 285 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 17650 pF @ 25 V
FET Feature -
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package ISOTOP®
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Base Product Number APT8015
N-Channel 800 V 44A (Tc) Chassis Mount ISOTOP®