FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT94N65B2C3G
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APT94N65B2C3G
  • Package: TO-247-3 Variant
  • Stock: 1913
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 94A (Tc) 833W (Tc) Through Hole T-MAX™ [B2]
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series CoolMOS™
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 94A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 35mOhm @ 47A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 5.8mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 580 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13940 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 833W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package T-MAX™ [B2]
Package / Case TO-247-3 Variant
Base Product Number APT94N65
N-Channel 650 V 94A (Tc) 833W (Tc) Through Hole T-MAX™ [B2]