FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APT97N65LC6
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APT97N65LC6
  • Package: TO-264-3, TO-264AA
  • Stock: 8792
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 97A (Tc) 862W (Tc) Through Hole TO-264 [L]
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series CoolMOS™
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 97A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 41mOhm @ 48.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 2.96mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 300 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7650 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 862W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-264 [L]
Package / Case TO-264-3, TO-264AA
Base Product Number APT97N65
N-Channel 650 V 97A (Tc) 862W (Tc) Through Hole TO-264 [L]