FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APTC60DAM24T1G
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APTC60DAM24T1G
  • Package: SP1
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4873
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 95A (Tc) 462W (Tc) Chassis Mount SP1
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 95A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 24mOhm @ 47.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 300 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14400 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 462W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package SP1
Package / Case SP1
N-Channel 600 V 95A (Tc) 462W (Tc) Chassis Mount SP1